Rodinné fotografie, dokumenty, videa z narozenin i oblíbené filmy a hudbu můžete vmžiku ztratit kvůli selhání počítače, zlodějům nebo požáru. Záchrana dat bývá často nemožná, jedinou ochranou je zálohování. My vám poradíme, jak na to.

Jak (ne) přijít o data?

  • Porucha hardwaru

    Selhání hardware je situace, kterou si u záloh nejspíše představíme nejčastěji. Bez ohledu na to, zda svá data máte uložená na běžném plotnovém disku, SSD, flash disku nebo optickém médiu, dané zařízení může selhat a ke svým datům se nedostanete.

  • Softwarový problém, virus

    Druhým klasickým scénářem je selhání software. Tedy například ztráta dat způsobená počítačovým virem nebo třeba chybou programu, který se zhroutí takovým způsobem, že poškodí data, se kterými pracuje.

  • Chyba uživatele

    Další z častých důvodů ztráty dat je „problém mezi židlí a klávesnicí“, tedy chyba uživatele, který si data omylem smaže, přepíše nebo nějak jinak poškodí. To je možná nejčastější důvod využití záloh – ve firmách rozhodně požadavky na obnovu smazaných souborů IT oddělení řeší velmi často.

  • Ztráta či krádež počítače

    Další častý scénář je ztráta či krádež počítače, což logicky hrozí především notebookům. Stejně tak se ale týká třeba přenosných disků nebo USB „flashek“. Záloha nám sice nevrátí ztracené zařízení, ale aspoň nepřijdete o data.

  • Požár, povodeň a jiné katastrofy

    Z podobného ranku jsou i větší katastrofy – požár, povodeň nebo třeba „jenom“ vykradený byt, kdy můžete tím či oním způsobem přijít nejenom o počítač samotný, ale i o zařízení, na která jste si ukládali zálohy.

Tak co s tím?

U nás Vám dokážeme pomoci, vždy máme tendenci se zeptat na to, jak vlastně pracujete, jaká data pořizujete a která jsou pro vás jakým způsobem stěžejní. Podle toho navrhujeme řešení. Ono pro domácnosti je systém zálohování odlišný než ve firmě, kdy jediná hodina výpadku stojí velkou hromadu peněz.

  • Objem uchovávaných dat

    Zvažte jak a jaká data jsou pro vás důležitá. Předpokládejme, že jste běžný konzument. Dat, která stojí za zálohu je celkem málo: nějaké soukromé či pracovní dokumenty a pár rodinných fotek z digitálního kompaktu. Jejich záloha bude dosti snadná, protože se nejspíš bude jednat jenom o pár set mega až několik gigabajtů.

    Jiné to bude v případě, že jste fotograf a nebo stříháte filmy či muziku. To už je jiné, bude se nejspíše jednat o desítky až stovky gigabajtů, což už vyžaduje jiný přístup.

  • Je důležitá rychlost obnovení dat?

    V případě některých způsobů zálohování může obnova zabrat hodně času. Například u zálohování přes internet může stažení dat zpět zabrat dost podstatnou dobu.

    Pokud naopak potřebujeme být akceschopní obratem, je třeba zálohovat celý systém tak, aby se dal rychle obnovit do původního stavu na novém počítači. Může být také vhodné mít k dispozici i záložní hardware.

  • O jak citlivá data se jedná?

    Pokud by vyzrazení zálohovaných dat mohlo představovat problém (jako například u advokáta, který může disponovat citlivými údaji o svých klientech), musejí být zálohy vhodným způsobem zabezpečené, typicky šifrované.

  • Zálohujeme ručně nebo automaticky?

    Na základě našich zkušeností preferujeme takové možnosti zálohování, které běží automaticky, bez nutnosti jakékoliv interakce ze strany uživatele. V některých případech je nějaká forma interakce nutná, pak by měla být co nejjednodušší.

    Pokud bude proces zálohování příliš komplikovaný, bude mít uživatel tendenci jej odkládat, případně přestane zálohovat úplně.