Zrychlení notebooku – pomůže vám SSD disk?

Tento článek čtete pravděpodobně proto, že máte pocit, že váš notebook již není to, co to bývalo. Po vybalení z krabice jste žasli jak je to nadupaná mašina a uživali jste si jeho odezvu a rychlost.

Ty časy jsou ale již pryč a nyní na většinu operací čekáte podstatně déle a začíná vás to pomalu unavovat a štvát. Občas jej proženete nějakou rychloopravou v podobě defragmentace či programů na zrychlení počítače. Nezabírá to, že?

 

Pokud cítíte, že notebook je již pomalý, ostatní komponenty vám ale stačí, tak stačí menší investice do SSD disku a pocítíte obrovské zrychlení.

 

Jak na to? Zvládnete to sami?

V první řadě je nutné si uvědomit, že musíte starý disk vyměnit – tedy zakoupit novější SSD jednotku. Vždy je docela fajn zjistit si, jak se u vašeho modelu notebooku k disku dostanete a jak složité je starý disk dostat pryč a na jeho místo vložit nový.

Pokud si tuto věc zařídíte sami, je dobré se nejdřív podívat na web výrobce vašeho notebooku a nebo si celý postup ověřit třeba na youtube. Obecně lze říct, že před samotnou výměnou musíte stroj vypnout, odpojit od elektrické sítě a nejlépe také vytáhnout baterii, pokud to jde. Poté rozšroubujete kryt a dostanete se do útrob těla, kde už se skrývají všechny ostatní vnitřnosti.

Pokud jste tuto činnost nikdy neprováděli, tak doporučujeme nechat tuto starost odborníkům, jinak to vše nemusí dobře dopadnout a pak budete litovat následků kvůli pár stokorunám investovaných do práce odborníka.

Jaké jsou změny a jaké jsou výsledky?

Uvažme, že celou tuto patálii podstupujete za účelem zrychlení celkové odezvy systému.

Obecně lze říci, že SSD disky data rychleji čtou i zapisují. Lze dosáhnout 5x až 10x větších přenosových rychlostí.

U dnešních běžných otáčivých disků se setkáte s průměrnou rychlostí zápisu dat kolem 30-40 MB/s, pri čtení to může být o kousek výše, k hranici 60MB/s. U SSD disků se pohybujete od 200MB/s až k hranici 400MB/s reálné přenosové rychlosti dat.

Pokud pracujete s daty, která mají větší objem, častěji je měníte a potřebujete s nimi aktivně pracovat, potom pocítíte tuto změnu markantně.

Musím smazat starý systém a začít s čistým štítem?

Dnes se můžete setkat s názorem, že výměna disku se váže se smazáním původních dat a vytvoření čisté instalace systému na nový disk. Někdy to může být dobré řešení, pomůžete si od velmi starých souborů, které se tímto z počítače ztratí, ale obecně lze říct, že to není nutné.

Data se dají kompletně přemigrovat pomocí specializovaného software. Svůj počítač tedy budete mít i s vyměneným diskem i s jeho původním obsahem tak, jak jste na něj zvyklí – tedy i s původním operačním systémem, jeho nastavením a vším tak, jak to znáte. Pravděpodobně každý, kdo si systém již přeinstaloval ví, jak nepříjemné je vše si nastavovat znovu úplně od začátku. A právě proto existují nástroje, které dokážou celý starý disk migrovat na disk nový.

Jdete do toho, vyplatí se to?

Obecně lze říct, že pokud máte slabší stroj, budete zrychlení pociťovat méně, než u rychlejšího stroje. V každém stroji je úzkým místem jiná komponenta, někdy je to operační paměť (RAM), někdy je slabší procesor, ale v největším počtu případů je to právě pevný disk.

 

Již při přenosu dat na novou SSD jednotku pocítíte obrovský rozdíl v kopírování dat – přenos dat je prostě a jednoduše děsivě rychlý. Důležité je, že se vám podaří při každodenní práci s počítačem ušetřit cenné sekundy a při běžných operacích vám SSD jednotka dá pocítit rychlejší odezvy systému takřka okamžitě.

A co s původním diskem? Vyhodím ho?

Pro svůj původní disk najdete ihned uplatnění – vložíte si jej do rámečku a použijete jako externí disk pro odkládání dat, která nepotřebujete tak často a nebo jej využijete pro zálohování dat.

Mimochodem, jak zálohujete svá data?