Apple Office na Mac a zdarma – iWork

Pokud rádi tvoříte dokumenty a máte dost nástrojů od firmy Microsoft, máme tady pro vás miniseriál, který Vás oprostí od Microsoft Office a naučí pracovat s iWork. Pokud si říkáte, nemám žádný stroj od Applu, nevadí. Nástroje jsou dostupné pro všechny v online verzi na adrese http://www.icloud.com. Navíc k této službě máte přístup odkudkoliv, kde je připojení na internet.

K přístupu k sadě iWork budeme potřebovat registraci Apple ID, nebo již hotové Apple ID pro přihlášení. Návod na registraci můžete najít ZDE

iCloud

Nejprve si povíme něco o službě iCloud. Jedná se o online úložiště, kde se uživateli ukládají data jako například: kontakty, kalendář, poznámky a již zmíněné dokumenty z iWork.

iWork 

Je sada programů na vytváření, úpravu a prohlížení dokumentů. Sada iWork se vyznačuje jednodušším vzhledem i použitím. 

Skládá se z těchto tří aplikací:

Pages

pages

Jedná se o textový editor, který je schopen během pár okamžiků vykouzlit krásný dokument.   K tomuto účelu lze použít takzvané předpřipravené šablony, u kterých je z jejich názvu zřejmé k čemu slouží. Například zde můžeme nalézt formy dopisů, životopisů, vizitek nebo různých letáků.

Dále už vidíme nástroje podobné těm z Microsoft programů. Můžeme přidat tabulku, graf, textový blok, tvar, obrázek, nebo pomocí formátovacího panelu naformátovat označený text. 

Lze vkládat záhlaví zápatí, v podstatě všechny jednoduché úkony, na které jste zvyklí z programů, které již používáte. Dokumenty lze ukládat ve formátech jako například doc (formát Microsoft Word), pdf, nebo pages  (jedná se o typ souboru přímo pro sadu iWork).

Numbers 

numbers

Jedná se o tabulkový editor, ve kterém je možnost vytvořit tabulky s daty, používat výpočtové a logické vzorce a z těchto dat vytvořit krásné interaktivní grafy. Podobně jako u programu Pages v Numbers, máme k dispozici také několik krásných šablon.

Nalezneme zde tabulky od osobních rozpočtů, kalendářů až hypoteční kalkulačky. Samozřejmě je zde možnost pracovat od začátku s prázdným dokumentem.

V programu jsou opět podobné nástroje jako v excelu. Můžeme vkládat vzorce, tabulky, grafy. Program umí dokumenty uložit v dokumentech xls, pdf, csv, numbers.

Keynote

keynote

Poslední program ze sady slouží pro vytváření nádherných a především sdělujících prezentací. Jako u programů Pages a Keynote, máme k dispozici spoustu šablon. Každá tato šablona má různé druhy slidů, které můžete ve své prezentaci použít. S programem Keynote budou vaše prezentace především i bez větší znalosti designu vypadat profesionálně.

V prezentacích můžeme použít tabulku, graf, textová pole, obrázek aj., tak jak jsme zvyklí z programu Powerpoint. 

Program umí dokumenty uložit v následujících dokumentech: ppt, pdf, keynote, jako obrázky nebo videa.

Pro začátek jsme si jednoduše shrnuli co programy v sadě iWork dokáží. V následujících dílech si podrobněji povíme, jak tyto nástroje používat, abychom byli schopní během pár chvil vykouzlit dokumenty, které sklidí nejen úspěch u ostatních, ale přinesou nám radost s dobře vykonané práce.